Klemp Sünnet

Dr. Asilhan KILINÇLI  >  Klemp Sünnet

Klemp (Klips) Sünnet Ameliyatı

Telefon (0506) 668 44 46
WhatsApp
WhatsApp ile iletişime geç
İnstagram drasilhankilincli
Adres Barış Mh. Çiftlik Cd. No:32 Adakent Villaları Beylikdüzü/İSTANBUL

Sünnet Nedir, Nasıl Yapılır?

Erkek  üreme organında idrar deliğini kapatan ve o bölgede boşluk yaratan deri parçasının çepeçevre kesilerek alınmasına sünnet denir. 

Birkaç yöntemi vardır, her yöntemde de penisin etrafındaki sünnet derisi ufak bir cerrahi işlemle alınır. 

Klasik yöntemle yapılan sünnette, deri kesilir ve kanayan damar uçları bağlanır, yara uçları teker teker dikilir.

Klamp yöntemiyle  yapılan yapılan sünnetlerde ise, alınacak deri ilk önce klips ile tutturulur kesme işlemi sonra yapılır. 

Klemp (klips) Sünnet Nasıl Yapılır?

Klemp (klips) sünnet son zamanlarda yaygın tercih edilen sünnet yöntemidir. Bu yöntemde 2 parçadan oluşan bir aparat  kullanılır, bu aparata “klemp, klips, tek kullanımlık sünnet aleti” gibi isimler verilir.  Klemp tekniğinde kesilecek sünnet derisi önce klemp yardımıyla sıkıştırılır, ardından kesilme işlemi yapılır. Sünnet sırasında kesilecek parça klemp ile sıkıca tutulduğu için işlem sırasında kanama riski olmaz. Bu yöntem uzun yıllardır doğum sırasında bebeğin kordon bağını keserken kullanılan bir tekniktir. Kordon bağının kesiminde kullanılan klipsin penise uyarlanmış hali denilebilir.

Bu teknikte amaç, kesilen  bölgenin bir arada tutulmasıdır. Tek kullanımlık olan bu klipsler numaralıdır, çocuğun penis boyuna göre ayarlanabilir.

Klemp Sünnetin Avantajları Nelerdir?

Klasik sünnet tekniğinde, sünnet derisi önce kesilir, ardından kanayan damar uçları bağlanır ve tek tek dikilir. Klips yönteminde dikiş yoktur, yara uçları klemp sayesinde bir arada tutulur.

Bu tekniğin diğer sünnet tekniklerine göre riski oldukça azdır. Dikişli sünnet sonrası oluşabilecek kanama riski, klemp tekniğinde olmaz, klemp pipiye takılı olduğu sürece kanama beklenmez. 

Sünnet ufakta olsa bir cerrahi işlemdir. Cerrahi işlemlerde en büyük korku enfeksiyon kapma riskidir. Klamp yöntemiyle yapılan sünnetlerde enfeksiyon riski oldukça azdır. Enfeksiyon riskinin az olması nedeniyle sünnet sonrası antibiyotik ilaç kullanımı da gerekmez. 

Klemp yöntemini diğer yöntemlerden ayıran en büyük özellik dikiş olmamasıdır. Dikiş olmayan bu yöntemde açıkta yara bulunmaz, yara plastiğin altında kapalı ortamda kalır. 

Yara dışarıda olmadığı için sünnet sonrası pansuman, yara bakımı gerekmez. 

Bu yöntemde sargı bezi kullanılmaz, yara plastik bir aparatın içinde olur. Dikişli sünnette, sünnet bölgesi 48 saat sudan uzak tutulması gerekir, klamp tekniğinde bu sorun oluşmaz, sünnet olan çocuk aynı gün içinde dilerse banyo yapabilir.

Dikişli, açık yara olan sünnetlerde idrar yarayla temas edebilir, bu da yanma ve acıya neden olur. Hatta bazı çocuklar bu korkuyla uzun süre idrarını tutar, tuvalete gitmek istemez. Klemp tekniğinde bu sorun oluşmaz.

Bu tekniği diğer tekniklerden ayıran bir özelliğide estetik olmasıdır, sünnet yeri tamamen iyileştiğinde sanki doğuştan sünnetli izlenimi verir. Dikişli sünnette ise pipinin etrafında pürtük biçiminde kalıcı dikiş izleri bulunur.

Dikişli sünnet olan çocuklar, sünnet sonrası birkaç gün iç çamaşır, pijama, pantolon giyemez. Klemp yönteminde sünnet olduktan hemen sonra günlük güysüler rahatlıkla giyilebilir.

Özellikle bez kullanan bebekler için dikişli sünnet sonrası bakım zor olur. Klemp yöntemiyle yapılan sünnette bez kullanan çocuklar sorun yaşamaz, yaşam konforu azalmaz.

Bu yöntemi diğer yöntemlerden ayıran başka bir özellik ise kullanılan malzemeler kişiye özel olur. Klemp yöntemiyle yapılan sünnet için kullanılan bistüri ve klemp steril, mikroptan arındırılmış paketlerde gelir ve başka kişilerde kullanılmaz.  Bu sayede başka hastalarda olan Hepatit gibi bulaşıcı hastalık riski ortadan kalkar. Diğer yöntemlerle yapılan sünnet işlemlerinde kullanılan malzemeler ortak olur. Yanlış yada eksik sterilizasyon sonucu enfeksiyon ya da bulaşıcı hastalık riski oluşabilir.

Klipsli  Sünnet Ne Kadar Sürer?

Dikişli sünnete göre klemp sünnet oldukça kısa süre içinde yapılır. Dikişli sünnetin ortalama 30 dakika süresi vardır, klips yöntemi ise ortalama 5 dakika içinde yapılır. Sürenin kısa olması çocukta ve ebeveynlerde oluşan sünnet stresini ortadan kaldırır, çocuk ne olduğunu anlamadan sünnet tamamlanır. Genel anesteziye gerek yoktur. Dikişli sünnet sırasında çocuğun yapacağı bir hareket yanlış kesime neden olabilir, bunu önlemek için genel anesteziye gerek duyulur. Klips yöntemi oldukça hızlı bir teknik olduğu için genel anesteziye gerek duyulmaz.İdrar kanalına ya da pipi ucuna zarar verme ihtimali yoktur. Dikişli sünnette ise bu risk ufakta olsa vardır. İdrar kanalı yada pipi ucunun zarar görmesi 2. bir cerrahi operasyon gerektirir.

Sünnetin Faydaları

Erkek üreme organında olan idrar deliğinin ucu deri ile örtülüdür. Bu nedenle deri altında havasız, salgı toplanan, idrarla sürekli temas halinde olan bir alan oluşur. İdrarla temas halinde olan bölge zamanla enfeksiyon oluşturur. Aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıklara da zemin oluşturur. Bazı küçük çocuklarda sünnet derisi yapışık olabilir. Sünnet derisinin yapışık olması sonucu idrar çıkışı zor olabilir, penis apsesi oluşabilir, peniste kan akımı bozulabilir.

Tüm bu sorunlar sünnet sayesinde ortadan kalkar.

Klipsli  Sünnet Kaç Günde İyileşir?

Klipsli sünnet sonrası kanama, enfeksiyon yok denecek kadar azdır. Plastik kıskaç yöntemiyle yapılan sünnetler oldukça rahat geçer. İyileşme süresi çocuğun yaşına göre değişir, küçük çocuklarda iyileşme daha hızlı olur. Bu yöntem ile yapılan sünnetlerde hafif ve orta şiddetli ağrı dışında sorun görülmez.  Çoğunlukla, çocuklar ilk günden sonra ağrı hissetmez. 

Klips Ne Zaman Çıkarılır?

Sünnet sırasında takılan klips, sünnet sonrasında 3-4 gün sonra çıkarılır. Bu süre çocuğun yaşına göre değişiklik gösterir. Klipsin çıkarılması oldukça kolay bir işlemdir, yaklaşık 5-6 saniye sürer. Klipsin daha kolay çıkması için randevu saatinden önce 15-20 dakika suda oturulması tavsiye edilir. Bu sayede kabuğun yumuşaması sağlanır. Susan çıkınca tekrar kurumasını önlemek için bolca doktorun önerdiği krem sürülür. Klips çıktıktan sonra pipi birkaç gün dış etkenlerden korunmalıdır.

Sünnet temelinde kültürel ve dini bir uygulama olarak çok eski dönemlerden beri farklı toplumlarda ve farklı inançlarda, farklı amaçlarla uygulanagelmiş bir işlemdir.

Modern tıpta da tedavi edici ve hastalık önleyici olarak yer almıştır. Bizim dinimizce ise Hanefî ve Mâlikîler’e göre sünnet, Şâfiî ve Hanbelîler’e göre vâciptir. Ancak konuyu çok araştırmama rağmen hiç bir dini kaynakta yaş ile ilgili kesin bir bilgi ve hüküm bulamadım.

Yaş ile ilgili bilinen tek kaynak Macar bir psikolog olan Freud’a aittir fakat burada da şaibe mevcuttur. 

Hekimlerin bir kısmı buradan yola çıkarak 2-5 (3-6? 3-7?) yaşlar aralığında yapılmamasını önerirken bir kısmı da böyle bir şey olmayıp ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi olduğunu savunuyor. Ki ben şahsen ikinci gruba katılıyorum ve kliniğimde bu şekilde uyguluyorum…

Videolar
https://www.youtube.com/watch?v=rkf5zspb75Mhttps://www.drasilhan.com/wp-content/uploads/2021/04/KlempKlips-Sunnet-Ameliyati.mp4

Fatma Altun
Fatma Altun
17:32 06 Aug 22
A-ihsan Gülebenzer
A-ihsan Gülebenzer
15:26 03 Aug 22
10 yıldır cocuklarımız tedavisi için onlarca doktor yüzü gördüm asilhan bey ayarında prof birine denk gelmedik kıymetini bilmek gerekir
Oğuzhan BİLGİSEVEN
Oğuzhan BİLGİSEVEN
12:51 21 May 22
ahmet ezer
ahmet ezer
21:47 31 Jan 22
Ülkemizde işinde iyi olan doktor çok az kaldı asilhan bey gibi doktorlarımızı kıymetini bilmeliyiz güvenerek çocuklarınızı emanet edebilirsiniz
serife cadan
serife cadan
13:25 06 Nov 21
Çok güler yüzlü ve çok ilgililer kesinlikle tavsiye ediyorum. Her soruya açıklayıcı bir şekilde cevap veriyorlar çok memnun kaldık👍
semih umar
semih umar
19:18 16 Oct 21
Çocuklarımızın sağlığı konusunda hepimiz ne kadar hassas ve titizizdir. İyi ki Asilhan hocayla yollarımız kesişmiz. oğlumun sünnetinde beni okadar rahatlattıki ve çok şükür sayesinde sorunsuz bir şekilde bu süreci atlattık. Herşey için tekrar teşekkürler hocam. Emeğinize ve elinize sağlık🙏🧿
NURAN CİHANGİR
NURAN CİHANGİR
10:10 20 Aug 21
Doktor asilhan bey e güzel hizmetlerinden dolayi teşekkürler. Oğlumun sünneti basariyla gecti .cok fazla ilgi alaka var istedin zaman ulasisip istedinsekilde bilgi aliyorsun . muayenehane tertemiz güler yüzlü esi ve kendisine hayirli günler diliyorum
Kenan Canarslan
Kenan Canarslan
21:08 06 Apr 21
Asilhan Bey ile kızım doğduğunda (3.çocuğum) Çatalca devlet hastanesinde tanıştık. Bizlere her zaman şartları zorlayarak özel muayenehane konforu yaşattı. Her hastasıyla büyük özveri ile ilgilendi. Şimdiye kadar tanıdığım onlarca çocuk doktoru içerisinde en iyi bir kaç hekimden biri. Tanı, tedavi, takip süreci ile nokta atışı yapabilen, hastayı ve ailesinin endişelerini minimuma indiren, sevecen, sorumluluk sahibi, idealist bir hekimdir kendisi.Çatalca devlet hastanesinde kızıma nötropeni teşhisi koyarak bizi Çapa'ya çocuk hemotoloji bölümüne yönlendirdi. Orada takipteyiz. Kızıma uyguladığı tedavi ve takip Çapa da görüştüğümüz tüm profosörlerin takdirini toplamıştır.Kızım diğer hemotoloji doktorları muayene ederken son derece endişeli ve huysuz oluyor, ağlamaktan muayene olamıyor resmen. Asilhan hocamız muayene ederken ağlamıyor (masasına çıkmak, ortalığı karıştırmak dahil olmak üzere epey rahat) .Gözümüzden bile sakındığımız biricik evlatlarımızı gönül rahatlığı ile emanet edebileceğimiz nadir hekimlerden biridir Asilhan bey. Buradan kendisine tekrar teşekkür ediyorum.Yorumları okuyan hasta bebiş annelerine de geçmiş olsun diyerek, gönül rahatlığı ile Uzm.Dr.Asilhan Kılınçlı kesinlikle doğru adrestir diyorum.
mithat çelik
mithat çelik
10:32 28 Nov 20
İşini adam gibi yapan doktorlardan bir tanesiKızım için her gittiğimizde yılmadan usanmadan terslemeden sordugumuz sorulara bile ayrı ayrı tek tek cevap verir gece gündüz ararsan terslemez hastasinin halinden anne babanın durumundan anlayan ne diyelim iyiki kızımla sizi tanimisi hocam
Tüm Değerlendirmeleri Oku
js_loader